
Цветовете в интериора ни влияят по много начини в зависимост от възрастта, пола, етническите особености, местните обичаи и личностните характеристики. Изборът ни се отразява на живота ни всеки ден, тъй като цветовете на стаите и мебелите влияят на настроението и мислите ни. Ако искате да имате прекрасен дом не се притеснявайте за тенденциите - тенденциите в цветовете идват и си отиват. Когато хората живеят в дома си, те го правят красив, избирайки цветове, които отразяват тяхната душевност и вкус. Всеки един цвят би могъл да изглежда добре, стига да е на правилното място и в точното количество. Така например, на снимките по-долу, виждаме как едни и същи цветове биха могли да изглежда по коренно различен начин, когато са използвани.
ПРАВИЛНО
ГРЕШНО
Най-важният въпрос, който трябва да си зададете е:
"Какво усещане искам да създам в дома си?"
След като нещо ви грабне окото, опитайте да ограничите броя цветове в една стая до не повече от 3 или 4 - твърде многото цветове биха я направили да изглежда претрупана и кичозна. Като цяло един цвят може да предизвиква активност, пасивност или да е неутрален. Така че според предназначението на стаята изберете и цвета и.
Неутрални (черно, сиво, бяло и кафяво/бежово)
Tе са основните, които се използват при проектиране. Изцяло неутралният интериор излиза от мода и отново се завръща, защото неговата сила се крие в гъвкавостта му - добави цвят, за да разведриш нещата - извади го, за да ги успокоиш.
Активни “топли“ (жълто, оранжево, червено)
- Жълто - улавя насладата от слънчевите лъчи и излъчва щастие. Цветът на енергията. Подходящ е за домашния офис, кухнята и трапезарията. Не е подходящ в големи количества за спални помещения.
- Оранжево - енергиен цвят, предизвикващ вълнение и ентусиазъм, повишаващ самочувствието. Отново подходящ за всички помещения, в които искате да създадете будно и енергично усещане.
- Червено - отличен избор, когато искате да предизвикате вълнени. В хола или трапезарията, червеното "събира" хората заедно и ги стимулира към разговори. В антрето създава силно първо впечатление от дома за влизащите.
Пасивни “студени“ (синьо, зелено, лилаво)
- Синьо - смята се, че намалява кръвното налягане и забавя дишането и сърдечния ритъм. Наричан е "цветът на изцелението" - успокояващ и релаксиращ. Препоръчителен за спалнята и банята.
- Зелено - то е считано за най-успокояващият окото цвят. Наричано е "цветът на баланса". Комбинирайки качествата на синьото (да отпуска) и жълтото (да тонизира), зеленото е подходящо за почти всяка стая в дома.
- Лилаво - считано е за най-мистериозният цвят, тъй като се среща сравнително рядко в природата. В най-тъмните си нюанси (патладжанено например) се асоциира с лукс и креативност. По-светлите нюанси на лилавото (като лавандула и люляк) придават същото спокойствие на спалнята, като синия цвят, но с по-топла нотка.
Таваните
Таванът е една шеста от пространството в стаята и въпреки това обикновено не представлява нищо повече от няколко слоя бяла боя. В действителност в продължение на десетилетия бялото е считано, не само за най-безопасния, но и за най-добрия избор за таваните.
Като общо правило - таваните, които са по-светли от стените, изглеждат по-високи, а по-тъмните - по-ниски. "По-ниски" не означава, че непременно предизвикват клаустрофобично усещане - визуално снижените тавани могат да придават и по-интимна атмосфера на помещението.
Друго общовалидно правило е, че тъмните стени правят стаята да изглежда по-малка, а светлите - по-голяма.